Monitoring motocykla

Dział dla Braci z województwa mazowieckiego. Możecie tutaj zamieszczać info tj. imprezki regionalne, adresy lokali i serwisów etc. w Waszym województwie.

Moderator: Shenson

ODPOWIEDZ
Sidi

Monitoring motocykla

Post autor: Sidi »

Cześć,

Ciągle się słyszy, że komuś podprowadzili motocykl czy to z podwórka, garażu czy innego parkingu. Myśleliście o instalacji GPS`a w motocyklu, albo wykupujecie jakieś usługi z tym związane? Sam alarm nie wystarczy, przynajmniej ja mam takie przekonanie. Na moim FB umieściłem post odnośnie kradzieży CBR 600 RR akurat akcja, o której wspominam wydarzyła się obok mnie ~400metrów sąsiednie blokowisko i podziemny garaż.
Co sprawiło, że szybko się zorientowałem w cenie modułów GPS i ewentualnym koszcie utrzymania jeżeli bym wykupił taką usługę u kogoś.
No ale, że nie lubię jak ktoś (tym bardziej nieznajomy trzyma te dane na jakichś zagranicznych serwerach) o mnie wie za dużo, a tym bardziej widzi na żywo gdzie i kiedy jestem to z usługi rezygnuje, postanowiłem stworzyć coś swojego. Jest zimno i smutno, dużo czasu spędza się w domu przed TV, ja ten czas wykorzystam dobrze - postaram się naklikać własną platformę, która będzie monitorowała ruch mojego motocykla.

wymagania:
* Serwer z publicznym adresem IP (mam)
* Moduł GPS z GSM
* Czas na stworzenie platformy (trochę go mam zimą wieczorami)

podstawowa funkcjonalność jaką chciałbym osiągnąć to:

- Rejestracja trasy (przydatne również podczas zwykłych podróży nawet w koło komina) oczywiście LIVE rysowane na mapie
* długość trasy, ilość postojów, czas, minimalna/średnia/maxymalna prędkość

- Strefa GPS - strefa parkingowa, wyjście nadajnika poza strefę uruchamia alarm - wysyła SMS.
myślałem też o akcelerometrze, który by po poruszeniu/wykryciu przyspieszenia(ruchu) wysyłał SMS Alarmowego (nie zawsze jest sygnał GPS) Mógłby też wydłużyć prace "strażnika" - bo wiadomo - moduł ładować trzeba, GPS byłby w stanie czuwania, a uruchamiałby go akcelerometr. Wszystko oczywiście do śledzenia/konfigurowania poprzez przeglądarkę z komputera/telefonu/tableta.

Jak uda mi się to zrobić to będę myślał co dalej mogę poprawić.

Co myślicie? da rade, jest ciekawy, czy raczej bez sensu? Bo wiadomo, jeżeli system zadziała - to wystarczy dokupić kolejny i kolejny moduł GPS i motur każdego z was może być monitorowany tanim kosztem :mrgreen:
Alexandra
Moderator
Moderator
Posty: 975
Rejestracja: pt, 28 cze 2013, 07:20
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Czerwieńsk
Kontakt:

Re: Monitoring motocykla

Post autor: Alexandra »

Sidi pamiętaj też że są urządzenia zakłócające sygnał GPS można kupić to na allegro . Jeżeli to laik kradnie to znajdziesz złodzieja ale jak prawdziwy złodziej to sprawdzi urządzeniem gdzie masz schowany moduł GPS . Złodziej nie jest głupi i ma dużą wiedzę na temat kradzieży motocykli czy aut :) . Pomysł jak najbardziej jest dobry . A najlepiej bym zastosowała powiadamianie sms jak alarm w Motocyklu się uruchomi to moduł dzwoni do ciebie lub wysyła sms że jest alarm :)

Pozdrawiam Alexandra
KiedySiadamNaWSK,
TotalnyCzujeLuz,PaleSilnik,DajeKopa,ZaMnąTylkoKurz…


Kom. 662101027 Suzuki K1300 S
syku
Zmieniacz Żarówek
Posty: 58
Rejestracja: sob, 6 cze 2015, 14:01
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monitoring motocykla

Post autor: syku »

tk-106
koszt na aliexpresie to koło stówy
http://www.aliexpress.com/item/Hot-mark ... eb201560_7

http://www.aliexpress.com/item/mini-por ... 259.HBzDHQ

po roku i zamoczeniu zaczął mi świrować i rozładowywać aqu
ale chyba kupię sobie drugi

ma system reakcji na wstrząsy - potem ustawiasz go w tryb cykliczny i np co 30 sekund dostajesz sms z googlowym linkiem
monitoring on line jest przereklamowany

edit:
wada - nie ma pilota na zazbrojenie i rozbrojenie. kiedyś zapomniałem i nie wziąłem komórki - ilość smsów która mi w tym czasie doszła jest odwrotnie proporcjonalna do uczciwości naszych p'osłów :P
Emil
Moderator
Moderator
Posty: 4258
Rejestracja: pt, 13 sty 2006, 23:18
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/okolice ("na wschód, tam gdzie cywilizacja")
Polubił posty: 1
Otrzymane Polubienia: 9

Re: Monitoring motocykla

Post autor: Emil »

Ja myślałem o aktywacji tel/odpowiedzi pozycji na SMS, ale finalnie zabrakło pkt 3
http://www.bractwo-suzuki.com.pl/forum/ ... 13&t=19987
(część dotyczącą obsługi telefonu mam gotową, ale analiza kosztów budowy samodzielnej cenowo mnie trochę zniechęciła)
pozdrawiam,
Emil

. . gix 1.6 . . . Duża moc nie zwalnia od myślenia . . . było i się zmyło, jest pomarańczowo-czarny robal
ziutecki
Naciagacz Łańcucha
Posty: 235
Rejestracja: pt, 24 sie 2007, 19:55
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Monitoring motocykla

Post autor: ziutecki »

Sidi,
to jeszcze kilka moich rad;
twój pomysł opiera się na założeniu, że zawsze będzie dostępny sygnał GSM. A to założenie łatwo unieszkodliwić zakłócając sygnał komórkowy tanim urządzeniem. Na to lekarstwem jest sprawdzanie transmisji między moto a serwerem - ale to zasobożerne (prądu i transmisji). Strefę parkingową możesz wyznaczyć w tani sposób np przez sieć wifi (w garażu, czy parkingu podziemnym).
Listę modułów gsm/gps miałes powyżej. Ja mam taki (nie pamiętam modelu) który umożliwia odpytanie przez sms o pozycję i informuje tez o stanie krytycznym baterii (nie mam podpiętego non stop) - takiego szukaj.
--
Ziutecki

VLR1800 BLACK '08
Sidi

Re: Monitoring motocykla

Post autor: Sidi »

ziutecki pisze:Sidi,
to jeszcze kilka moich rad;
twój pomysł opiera się na założeniu, że zawsze będzie dostępny sygnał GSM. A to założenie łatwo unieszkodliwić zakłócając sygnał komórkowy tanim urządzeniem. Na to lekarstwem jest sprawdzanie transmisji między moto a serwerem - ale to zasobożerne (prądu i transmisji). Strefę parkingową możesz wyznaczyć w tani sposób np przez sieć wifi (w garażu, czy parkingu podziemnym).
Listę modułów gsm/gps miałes powyżej. Ja mam taki (nie pamiętam modelu) który umożliwia odpytanie przez sms o pozycję i informuje tez o stanie krytycznym baterii (nie mam podpiętego non stop) - takiego szukaj.
Jak ktoś zakłóci GSM to pewnie nic nie pomoże, bo akcelerometr ruch wykryje, ale nie wyśle SMSa wtedy, no nic - nie pozostaje mi nic innego jak przypiąć psa do motoru na zimę... (ale psa uśpić też się da)
syku
Zmieniacz Żarówek
Posty: 58
Rejestracja: sob, 6 cze 2015, 14:01
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monitoring motocykla

Post autor: syku »

Bo zasada główna - wiele różnych zabezpieczeń
Alarm disclock łańcuch gps autocasco
Może być jeszcze pies.
Łatwiej moto zabezpieczysz w garażu (dodatkowy alarm na drzwi, lampa na czujnik mikrofalowy)
Gorzej jak stoi pod chmurką.
Emil
Moderator
Moderator
Posty: 4258
Rejestracja: pt, 13 sty 2006, 23:18
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/okolice ("na wschód, tam gdzie cywilizacja")
Polubił posty: 1
Otrzymane Polubienia: 9

Re: Monitoring motocykla

Post autor: Emil »

Jak w garażu zabezpieczenie ma być to przecież moduł nadający można umieścić w garażu żeby nadawał brak motocykla też
pozdrawiam,
Emil

. . gix 1.6 . . . Duża moc nie zwalnia od myślenia . . . było i się zmyło, jest pomarańczowo-czarny robal
ODPOWIEDZ